Vznik a zánik dřevěného koupacího sudu

2006

Nový koupací sud je na místě. Příjemný zážitek z koupání umocňuje vůně dřeva.

 

2007

Vítání Nového roku. Koupání při každé příležitosti a v každém ročním období.

 

2009

Po třech letech je údržba povrchů koupacího sudu neúnosná. Vlivem působení povětrnosti a UV záření dochází k rychlé degradaci dřeva. Řasa se z narušeného povrchu a drobných prasklin špatně odstraňuje a postupně vítězí. Také se ve větší míře objevují netěsnosti a sud ztrácí schopnost se "zatáhnout". Koupací sud je stále méně využíván. Nikomu se nechce trávit několik hodin čištěním před každým koupáním. Během koupele už dávno není cítit příjemná vůně dřeva. Tu nahrazuje zápach zatuchliny (plísně) a sava.

 

2012

Smutný pohled na nevyužitý koupací sud. Už nejde vyčistit tak, aby koupání bylo hygienicky bezpečné. Zvětralý porézní povrch ukrývá bakterie, plísně a řasu. Velká netěsnost prakticky znemožňuje sud napustit.

 

2013

Dům majitelů prošel rekonstrukcí a sud zůstal, jako smutné memento.

K velké spokojenosti majitelů sloužil tři roky, teď po sedmi letech přišel konec - zánik. Z fotografií je patrná degradace dřeva nyní také dřevokaznou houbou (Fomitopsis Rosea, Paxilus Panuoides).

Závěrem lze konstatovat, že konečnou ztrátu funkce a destrukci dřevěného koupacího sudu způsobila výhradně přirozená vlastnost dřeva a jeho nevhodnost pro použití v expoziční třídě ohrožení 4 podle normy ČSN-EN 335-1-2 a DIN 68 800. Lze také konstatovat, že z hlediska konstrukce a stavby, dřevěný koupací sud obstál. To je zřejmé z fotografií, které ukazují vzájemné napojení obvodových hranolů, dna sudu a podkladových hranolů. Tyto prvky jsou  v pořádku a nevykazují funkční závady.

Majitelé se již těší na koupací sud v provedení Nerez.

Pro zobrazení fotografií ve větší velikosti navštivte fotogalerii Vznik a zánik koupacího sudu